Sosyal

Çorlu iç dekorasyon ve tasarım

aysa mimarlık

çorlu

İÇ TASARIMDA KÜÇÜK DOKUNUŞLAR

1. Küçük odalarınızı daha yumuşak, daha açık renklerde boyayın ve odanın daha büyük hissedilmesini sağlayın.

İster yeni bir eve taşındıktan sonra, ister taşınmadan önce taşınacağınız evinizi hızlıca küçük ve etkili dekoratif dokunuş yapabilecek bir şey arıyorsanız ,en az çaba ve maliyetle kolayca yapabileceğiniz bazı iyi bilinen iç tasarım püf noktaları vardır. Bazen en küçük müdahaleler en büyük etkiyi yapar. Bu bir ayna, resim, lamba veya bir bitki olabilir. Şimdi arkanıza yaslanın ve yaşam alanınıza biraz sıcaklık ve şıklık katmak için sizler için hazırladığımız tasarım ipuçlarına bir göz atın ve size nasıl ilham vereceklerini görün!

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz oturma odası, küçük bir odayı geniş gösterebilmenin örneklerinden birisidir. Bu odanın sıkışık görünme eğilimi vardır, ancak yüksekliği arttırılmış pencereler, açık renkli duvarlar ve bol miktarda ayna kullanımı sadece kapılardan ve pencerelerden içeri giren doğal ışığı yansıtmakla kalmaz, aynanın kullanımı aynı zamanda boşluk algısı oluşturarak odanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Burada önemli olan doğal ışığın arttırılması ve aynaların stratejik olarak yerleştirilmesidir. Aynalar ve ışığın giriş alanları aynı düzleme yerleştirilirse bu genişlik algısını daha da arttıracaktır.

2. Harmanlayın... Desenleri ve dokuları, eski ve yeniyi, pahalı ve ucuzu harmanlayın.

dekor

Modern koltuğunuzun yanına aile yadigarı olan eski bir mobilyanızı veya eski koltuğunuzu rahatlıkla koyabilirsiniz. Unutmayın, evinizi dekore etmenin en önemli yönü sizin kim olduğunuzu tanımlaması, kişiliğinizi ve tarzınızı yansıttığını belirtmesidir. Büyükannenizden kalan antika bir koltuk odanızda geçmişe ait bir hikaye anlatmaktayken aşık olduğunuz ve satın aldığınız modern koltuk ise bugünkü hikayenizi anlatmaktadır.

Korkmayın geçmiş ile bugünü harmanlamak müthiş estetik sonuçlar verecektir. Aynı şey sanat eserleri için de söylenebilir. Şimdi, Salvador Dali'nin bir tablosunu Monet'in yanındaki aynı duvara yerleştirmek istemeyebilirsiniz, ancak aynı odada birlikte bulunmamalarında hiçbir sakınca yoktur, buna kumaş, mobilya, kilim, yastık, biblo vs. her şey dahildir.

3. Koltuk yastıklarınız mobilyanızın tüm havasını değiştirebilecek güçtedir.

Bir odayı değiştirmenin en hızlı yollarından biri dekoratif yastıklardır. Stratejik desen seçenekleri çirkin bir kanepeyi kamufle etmenize veya sıkıcı bir odaya sıcaklık, renk ve stil eklemenize yardımcı olabilir. Desenli yastıkları bir profesyonel gibi karıştırmayı ve eşleştirmeyi öğrenin ya da bir görünüm için tamamen eklektik bir karışımı kullanın.

4.Resimlerinizi çerçeveletin

Gerek sizin gerekse de çocuğunuzun okulda yaptığı resimler dahi olsa onları evinizin iç mimarisine uygun bir çerçeve seçimi ile korumaya alın ve korkmadan duvarınıza asın, çünkü çerçeve bir resim için çoğu zaman hayat kurtarıcı niteliktedir. Tabi dileyen biraz daha paraya kıyarak daha başka sanat eserlerini veya bir posteri duvara asmak isteyebilir. Buna bir itirazımız yok ancak resim veya poster seçiminizin evinizin genel mimari akışının ötesine kaçmaması gerekmektedir.

5. Yeni bir şey almadan önce elinizdekilere bir göz atın

Hepimizin elinde eski eşyaları var ve muhtemelen bir yerlerde kutularla doldurulmuş halde onlara ikinci bir bakış atışımızı bekliyorlar. Evinizin bazı aksesuarlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz… Öyleyse hemen bir mağazaya koşmak yerine, sahip olduklarınıza iyi bakın. Ekstra doku ve boyut için, çay arabalarının, sandıkların, başucu masalarının ve sehpaların üzerine tepsiler, ahşap, akrilik, metal veya gümüş gibi çeşitli aksesuarlar yerleştirilebilir. Üstlerine mumlar, çerçeveler veya yığın halinde kitaplar yerleştirin. Duvarınız için tabaklar dahi bir dekorasyon için yeterli olabilir. Sahip olduklarınızla yapabileceklerinizin sonu sadece hayal gücünüze bağlı.

6. Yeşil yeşil yeşil

Yaşam alanınıza muhakkak bitkiler ekleyin. Küçük ya da büyük, az ya da çok her odaya ekleyin. Bitkiler, yaşam alanınıza renk ve doku eklemek için ucuz bir araçtır. Bitkiler sadece eve güzellik katmazlar. Çoğu ev havasını temizleyebilir ve nemi dengeleyebilir, kirleticileri emebilir ve zararlı gazları havadan çıkarabilirler. Bu harika canlıların olmadığı hiçbir ev olmamalı!

7. Kitaplığınızı boyayın ya da arkasına bir renk fonu ekleyin

Kitaplık arkası renk fonu ile odanız aydınlanacak ve odanız farklı bir enerjiye kavuşacaktır. Renkli bir kat boya kadar basit bir şeyin yaşam alanınıza anında nasıl enerji verebileceği ve dönüştürebileceği şaşırtıcı niteliktedir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kitaplık, parlak mavi iç fon olmadan basit ve sıradan olurdu. Sıkıcı bir alanı dönüştürmenin belki de en basit ve en ucuz yolu beklenmedik bir yere boya kat uygulamaktır. Kitaplıklar bu işe başlamak için ideal bir yerlerdir, çünkü geniş bir alanı boyamanıza gerek kalmamaktadır. Renk patlaması eklemek için diğer eğlenceli yerler arasında şömine şömine ızgaraları, dolapların iç kısımları, koridorlar, kolonlar, kirişler ve tavanlar sayılabilir.